"Pobudzajmy w sobie ducha modlitwy". Apel ks. Kuflikowskiego w rocznicę zamachu na Jana Pawła II
- Starajmy się przy okazji rocznic - zamachu na Jana Pawła II i objawień Matki Bożej, pobudzać w sobie ducha modlitwy, ducha cierpienia, obecności towarzyszenia drugiemu człowiekowi, a jednocześnie ogromnego ducha odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży - powiedział ksiądz prałat Andrzej Kuflikowski w 42. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.
2023-05-13, 05:01
42 lata temu, 13 maja 1981 roku o 17.17 na placu św. Piotra w Rzymie, doszło do ataku na Jana Pawła II, do którego strzelał Turek Mehmet Ali Agca.
Zdaniem księdza prałata Andrzeja Kuflikowskiego, zamach na życie Jana Pawła II był wołaniem świata o miłość. Duchowny wyjaśnił, że świat bez Boga prowadzi do nieszczęść takich jak np. zamach na życie Jana Pawła II.
- Brak Boga powoduje całkowite zniszczenie cywilizacji, całkowitą negację człowieczeństwa i świata. Dlatego starajmy się przy okazji rocznic - zamachu na Jana Pawła II i objawień Matki Bożej, pobudzać w sobie ducha modlitwy, ducha cierpienia, obecności towarzyszenia drugiemu człowiekowi, a jednocześnie ogromnego ducha odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży. Musi być ogromne wołanie do Ducha Świętego - tłumaczył kapłan.
Orędownik objawień fatimskich
Na pięć dni przed swymi 61. urodzinami Jan Paweł II został ranny w brzuch, prawy łokieć i palec. Na placu wybuchła panika; ludzie uciekali, krzyczeli, płakali; niektórzy klękali, by się modlić. Po zamachu papież stał się orędownikiem objawień fatimskich, w których Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty - przypominał duchowny.
REKLAMA
- Święty Jan Paweł II w rok po zamachu udaje się do Fatimy i umieszcza kulę, którą wyjęto z jego ciała - kulę zamachowca i ta kula, o dziwo, pasowała dokładnie do wgłębienia w koronie Matki Bożej Fatimskiej i tam została złożona. Jan Paweł II bardzo mocno rozbudził w sobie i w świecie nabożeństwo fatimskie pierwszych sobót, adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy różańcowej. Pan Jezus dał nam najpiękniejszy program duszpasterski - Eucharystia i Pokuta - i to trzeba wypełniać - podkreślił ksiądz prałat Andrzej Kuflikowski.
»W OBRONIE ŚW. JANA PAWŁA II - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Zamach w tłumie wiernych
13 maja 1981 roku, siedemnaście minut po godz. 17, papież Jan Paweł II, podczas przemieszczania się w otwartym samochodzie, wśród tłumów wiernych, czekających na audiencję generalną na placu św. Piotra w Rzymie, został zraniony przez 23-letniego Turka, Mehmeda Ali Agcę.
REKLAMA
Oprócz Jana Pawła II w zamachu ucierpiały również dwie turystki, znajdujące się w tym czasie na placu: Ann Odre i Rose Hall.
"Modlę się za człowieka, któremu szczerze przebaczyłem"
Ojciec Święty, ranny w rękę i brzuch, został przewieziony do polikliniki Gemelli, gdzie przeszedł wielogodzinną operację. W jej wyniku stwierdzono, że kule nie naruszyły żadnego z ważnych narządów, jednak jedna z nich o milimetry minęła aortę.
Cztery dni po zamachu, w niedzielę 17 maja papież bardzo osłabionym głosem zwrócił się ze szpitalnego łóżka do wiernych za pośrednictwem Radia Watykańskiego. Powiedział wówczas: "Modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem. Zjednoczony z Chrystusem, Kapłanem i Ofiarą, składam moje cierpienie w ofierze za Kościół i świat".
Czytaj także:
- 42. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Reportaż "Trzynastego maja" [POSŁUCHAJ]
- Objawienia fatimskie. Wielka tajemnica przekazana maluczkim
- Dni Kultury Polskiej w Paryżu. Specjalna wystawa przypomni postać Jana Pawła II
Zobacz także: Jan Dziedziczak: Polonia jest dumna z Jana Pawła II:
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA